cltsk@cltsk.info    +421 902 974 211

predaj@cltsk.info   +421 903 393 433

PON – PIA: 07:00  – 18:30

Nájdete nás na

Title Image
Home  /  Produkty  /  CLT panely

CLT panely

Inovatívne CLT panely sú energeticky úsporné, ekologické a odolnejšie proti požiaru ako oceľ.

Certifikat kvality CLT - Storaenso
Certifikát PEFC

Produkt z trvalo udržateľných zdrojov.

Certifikat kvality CLT - Storaenso
Certifikát DIBT

Nemecká technická autorita a poskytovateľ služieb pre stavebníctvo.

Certifikat kvality CLT
Certifikát Stora Enso

Certifikát kvality pre drevené výrobky Stora Enso

Najdôležitejšie technické parametre

Parametre CLT panelov

Maximálna výrobná dĺžka = 16 m

Výška = 2450mm, 2750mm, 2950 mm

Hrúbka od 60 do 380 mm

Počet vrstiev = 3 - 7

Technické údaje CLT panelov

Vlhkosť 11-15% +-2

Hmotnosť 450-500kg/m3

Súčiniteľ difúzie vodnej pary μ = 20 - 50

Tepelná vodivosť λ = 0.11 W(m/K)

Nepriedušnosť už od 3 vrstvového panelu

Inovatívna náhrada

Bežných murovacích materiálov a rámových konštrukcií

Nie sú potrebné žiadne špeciálne projekty. Použiteľné sú všetky dostupné projekty na trhu.

Nemusíte toľko vykurovať, zatepľovať.

Stavbu viete realizovať aj svojpomocne

Oproti stavbám ktoré využívajú klasické materiály ako napríklad tehlu

Nie sú potrebné technologické prestoje ako pri klasickej stavbe. Môže sa stavať celoročne.

Postavené z ekologických materiálov.

Výroba CLT panelov

CLT panely , označované aj ako KLH alebo Xlam sa vyrábajú z PEFC certifikovaného smrekového drevapochádzajúceho z lesov, kde je nariadené používanie pestovateľských procesov smerujúcich k dosiahnutiu trvalo udržateľného hospodárenia a zároveň usilujúcich sa o zlepšenie všetkých funkcií lesov v prospech životného prostredia človeka. Drevo ako stavebný materiál je pre človeka najpriaznivejšia surovina. Jeho využitie v stavbách je vynikajúce aj preto, že drevo absorbuje zo vzduchu v priestoroch budovy vlhkosť a túto vlhkosť neskôr, keď je vzduch suchší, zasa odovzdáva. Drevo „funguje“ ako regulátor interiérovej vlhkosti. Drevo má tiež schopnosť absorbovať elektromagnetické žiarenie, a tak nás ochrániť pred jeho škodlivými účinkami. Masívne drevo je odolnejšie voči požiaru, ako je všeobecne rozšírená informácia v povedomí ľudí. Drevená konštrukcia je dokonca staticky počas potrebnej doby na záchranu odolnejšia ako betónová alebo oceľová!

Lamely sú v procese výroby najprv vysušené na 11%-15% vlhkosť, vytriedené, ohobľované a potom vzájomne zlepené do jednovrstvových dosiek. V ďalšej fáze výroby sa jednovrstvové dosky tlakom zlepia do 3; 5; 7 vrstvového panelu. Panely určené na pohľadové, ale aj nepohľadové použitie sa ďalej obrúsia, čím sa získava jedinečný vzhľad panelu s priznanou štruktúrou dreva; v prípade nepohľadových panelov to umožní priamu montáž sadrokartónových dosiek na povrch panelu. Lepenie sa vykonáva ekologickými lepidlami bez obsahu formaldehydu, šetrnými k životnému prostrediu. Kolmá orientácia jednotlivých vrstiev zaručuje vysokú statickú a tvarovú stabilitu základných panelov. V princípe sa vytvára plno-stenný konštrukčný prvok, ktorý sa následne spracováva presne podľa projektovej dokumentácie. Vyrežú sa otvory pre okná, dverné otvory, a v prípade požiadavky vyfrézujú sa rozvody a otvory pre elektriku, vodu, atď.

Obavy z požiaru?

CLT panely obsahujú približne 11-15 % vlhkosti. Aby sa drevo mohlo vznietiť, musí sa z neho voda najskôr odpariť.

Následne sa tvori zuhoľnatený povrch ktorý potom chráni masívne vnútorné vrstvy panelu. Oheň k horeniu potrebuje kyslík a zuhoľnatený povrch bráni jeho prístupu, čím je horenie nedokonalé a dochádza do určitej teploty k samo hasiacemu efektu. Masívna konštrukcia CLT panelu v prípade požiaru síce zuhoľnatie, ale nezrúti sa ako oceľové a betónové konštrukcie. Drevo začína intenzívne horieť až nad 650st. C V budovách horia pri požiari predovšetkým plastové materiály a nábytok, a tak požadovaná požiarna bezpečnosť 60 minút umožní bezpečnú evakuáciu osôb a aj efektívny hasičský zásah.

Energetická úspora stavieb z CLT panelov

Vďaka svojej tepelnej kapacite ƛ=0,11 CLT panely patria k menej vodivým materiálom čo je prínosom hlavne zimnom období. V porovnaní s ostatnými stavebnými materiálmi, nie je potrebná taká dôsledná ochrana pred chladom. CLT systém je hlavne konštrukčou náhradou iných nosných materiálov. Má síce lepšie tepelno izolačné vlastnosti ale zatepľovanie za účelom dodržania teplotechnických noriem je potrebné. Možno ho kombinovať so všetkými známymi zatepľovacími systémami. Stavby s touto konštrukčnou skladbou spĺňajú požiadavky na Nízkoenergetické, Pasívne a Nulové stavby, a preto sa stavby z CLT panelov čím ďalej tým viac tešia obľube. CLT je schválený a atestovaný stavebný výrobok a jeho výroba podlieha prísnym kontrolám.

V zime akumulujú teplo

V lete zabraňujú prehrievaniu

Tepelne izolujú

Kombinovateľný s rôznymi zatepľovacími systémami

Technická špecifikácia, návody a dokumenty

VŠETKY PRODUKTY

Potrebujete radu alebo pomoc s Vašou stavbou?